İletişim

Destek / Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Uzun yıllara dayanan bilgi birikimimiz ve teknik donanımımız sayesinde üretimini yapmakta olduğumuz ürünlerimiz ile ilgili sizlerden gelen sorulara en doğru cevapları vererek sizlerin çözüm ortağı olmaya çalıştık. Bu bilgi birikimi ile oluşturduğumuz başlıca sorularınızı cevapları ile birlikte bu bölümde topladık. Bu soruların dışında her türlü teknik destek için lütfen bize ulaşın

 • Soru 1 Polyester ve jelkot kullanımında hızlandırıcı (kobalt) ve sertleştirici (MEK P.) oranlarım ne olmalıdır?

  Bir ürünün kalitesini, kullanılan polyester ve jelkotun niteliği kadar birlikte kullanılan kobalt ve MEK P. oranları da etkilemektedir. Sevkedilen her parti ürün ile birlikte üretici firma tarafından gönderilen uygunluk sertifikasında belirtilen kullanım oranları dikkate alınmalıdır. Bazı üreticilerde ürünün kobalt oranı kontrolsüz olarak gereğinden fazla kullanılmakta bu nedenle yeterli miktarda MEK P. kullanılamamaktadır. Bu da ürünün hızlı yaşlanmasının en büyük sebebidir. En çok dikkat edilmesi gereken olay mümkün olduğu kadar MEK P. oranlarının sabit tutulup mevsimsel koşullara göre kobalt oranın ayarlanmasıdır.

 • Soru 2 Jelkot ve polyesteri inceltmek için hangi solventi kullanmalıyım?

  Ürün sıcaklığı, ortam sıcaklığı (oda sıcaklığı) ve kalıp sıcaklığı gibi parametreler üretiminizi doğrudan etkilemektedir. Uygulama sırasında bu sıcaklık değerleri istenilen değerlerden düşük ise ürünün kullanımını uygun hale getirmek için stiren kullanabilirsiniz. Stiren’in kullanım oranı yaklaşık %2-3 seviyelerinde olmalıdır. Fazla kullanılması mekanik değerlerini olumsuz yönde etkilerken üründe sararma ve kırılganlık gözlenir.

 • Soru 3 Jelkot uygulaması yaparken film kalınlığım ne olmalıdır?

  Jelkotun uygun film kalınlığında uygulanması örtücülük açısından son derece önemlidir. Uygulanması gereken yeterli film kalınlığı fırça tipi jelkotlarda 0.6-0.8 mm, püskürtme tipi jelkotlarda 0.3-0.5 mm olmalıdır.

 • Soru 4 Ürün renklendirmelerimde pigment pasta seçerken nelere dikkat etmeliyim?

  Öncelikli olarak almış olduğunuz pigment pastanın Avrupa Birliği tarafından yayınlanan yasaklı malzemeleri içermediğini belirten belge veya yazıyı tedarikçi firmadan talep ediniz. Üreteceğiniz ürünler marin, aquapark, otomotiv, vb en üst düzeyde nitelik isteyen sektörlerde kullanılacak ise talep edilecek pigment pasta mutlaka yüksek performans olmalıdır. Yani kullanılan pigment tozunun UV, ısı, kimyasal, su, vb dayanımı en üst düzeyde olmalıdır.

 • Soru 5 Jelkotta pigment pasta kullanım oranım ne olmalıdır?

  Opak pigment pastalarda, istenilen örtücülüğü sağlamak için %5 ile %15 arasındaki oranlarda kullanabilirsiniz. Ancak bilinmelidir ki gereğinden fazla pigment pasta kullanımı ürünlerde yüzey sertliği (barcol) problemine neden olabilir. Transparan pigment pastaların kullanım oranı %0,01 ile %1 aralığında olmalıdır.

 • Soru 6 İlkalem jelkot ile diğer firmaların pigment pastalarını kullanabilir miyim?

  Jelkot ve pigment pastanın niteliği, ürününüzün niteliğini doğrudan etkileyen faktörlerdir. Ilkalem tarafından üretilen jelkot ve pigment pastalarda özellikli katkılar kullanılmaktadır. Kullanılan bu katkı maddeleri proses öncesinde laboratuar testlerinden geçirilmektedir. Nitelikli üretim yapan bir firma olarak farklı firmaların ürünleri ile karışım yapılmasının ürün niteliği açısından sağlıklı olmadığını düşünmekteyiz. Bunların da ötesinde şeffaf jelkot ve pigment pastayı ayrı ayrı alıp manuel olarak karıştırmak yerine direk olarak renkli jelkot alınması ürün kalitesini en üst seviyelere çıkaracaktır.

 • Soru 7 Küvet ve mutfak tezgahı üretiminde hangi tür jelkotu kullanmalıyım?

  Genel amaçlı jelkot da kullanabileceğiniz bu tip üretimlerde ürünlerinize nitelik ve üstün özellikler kazandırmak istiyorsanız yüksek performans GİN-413 püskürtme tipi, GİN-313 fırça tipi jelkotlar kullanılmalıdır. Kullanacağınız bu jelkot tipleri ile ürünüz daha parlak olacak ve sararmaya karşı yüksek mukavemet gösterecektir.

 • Soru 8 Döküm polyesteri kullanarak yapacağım ürünlerin vida ya da çivi ile montaj esnasında çatlama sorunları yaşıyorum. Bu sorunumu nasıl çözümleyebilirim?

  Klasik döküm polyesteri ile bu sorunu yaşamanız doğaldır. İlkalem’in yaptığı Arge çalışmaları neticesinde özel olarak ürettiği, spesifik dolgu içeren P-512TD kodlu ürünü kullanarak dilediğiniz montajı gerçekleştirebilirsiniz. Bu ürün ayna, resim çerçevesi ve mobilya süs aksesuarları üretiminde kullanılmaktadır.

 • Soru 9 Diğer